FAQ Shop DOS

Най-често задавани въпроси по модулите и техните отговори.

Модератор: detelin

Отговори
kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

FAQ Shop DOS

Мнение от kondev » 26-04-2005 22:00

Тази тема има за цел да се опишат най-често задаваните въпроси свързани с модула с техните отговори и най-често срещаните проблеми и техните решения.
Темата ще се менажира по по-специален начин. Някои от постовете в нея ще се коригират, а други може и да се изтриват. Целта е да остане "есенцията" и в нея винаги да може да се намери бързо търсеното решение. Темата е под прякото наблюдение на ръководителя на групата по поддръжка на модула, всеки ще може да предлага въпроси и проблеми, но ръководителя ще отговаря и ще дава пояснения. Тази тема ще е в основата на документ FAQ за модула.
Успех!

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Защо са ми различни .bat файлове

Мнение от scooter_nick » 02-06-2005 23:18

Въпрос: Защо при някои мрежи имам start.bat, start1.bat и пр.?
Отговор: Май се налага да проверя това, което щях да напиша. По-късно ще си редактирам поста.

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Защо да използвам start.bat

Мнение от scooter_nick » 02-06-2005 23:41

Въпрос: Защо да стартирам програмата със start.bat, а не направо от exe-то?
Отговор: Във start.bat се прави проверка дали програмата не е вече стартирана (чрез командата canopen), което е задължително при работа във Windows. Повторното извикване на програмата може да направи големи бели по базата. Освен това при нерегламентиран изход от програмата, например грешка, се извиква команда за архивиране. Така, че ползвайте си start.bat - за хубаво е направен.

Потребителски аватар
Mandarb
Мнения: 41
Регистриран: 05-11-2004 11:18
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Счетоводен софт

Мнение от Mandarb » 04-06-2005 08:18

Впечетленията с които оставам почти 95% от срещите с евентуални клиенти ме подрикнаха към последващите мисли които ще споделя с вас.

При всяка нова среща с евентуален клиент задължително след предварителният разговор имам среща и със счетито на фирмата който почти винаги ми задава въпроса да ли има счетоводен модул или има ли възможност за експорт към някои си там продукт с които работи. Това ме подтиква към въпроса с кои от счетоводните продукти в момента на пазара има най-добра съвместимост с продуктите на UnrealSoft.
Интересува ме с цел да мога и да препоръчвам и някакъв счетоводен софт на клиентите понеже грамотноста им относно софт продукти те им са на почти никакво ниво. Другото което е че много често се получава и така че ми задават въпроси относно някои операции които ги знам но хората си ползват други си названия и се започват дълги дискусии за уточняване кое, кой и как го знае.

p.s. Не съм сигурен дали това беше за тази тема

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 04-06-2005 13:48

Няма "най-добър" счетоводен продукт. Най-добре е клиента сам (без съвет от нас) да си избере счетоводна програма съобразно района, в който се намира и кои програми там имат добро присъствие. А относно импорт/експорт, ние нямаме претенции.

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 04-06-2005 13:54

Относно термините и различните наименования на едни и същи "неща", може би ще е най-добре да се създаде един вид речник за това. Въпреки че може да е доста трудно, имам(е) добра позната, която все още нарича компютъра "захранващ блок", а на монитора казва "компютър", та какво остава за другите неща.

По-конкретно:

Синоними:
1. Ревизия - Инвентаризация - Складова проверка - Преброяване - Засичане на стока
2. Разходи - Плащания - Каса - Сметките
3. Версии - Дългове - Кредити - Разсрочки - Лизинги - Закъснели плащания


Не мисля, че ще е кой-знае колко ползно продължаването на темата, все пак това са неща, които опита много лесно и бързо "набавя".

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Търсене на баркод чрез ръчно въвеждане

Мнение от scooter_nick » 22-07-2005 10:03

Въпрос: Мога ли да търся продукт по неговия баркод, чрез ръчно въвеждане на баркода.
Отговор: С клавишна комбинация 'Alt+F12' се активира прозореца за търсене, в който ръчно се въвежда баркода на продукта.

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 30-07-2005 18:13

Проблем: маркирах си даден продукт и в сметката беше включен, но на касовия бон го няма като сума
Възможности: в конфиг. на самия продукт е изключена отметката за фискализиране, или същата е изключена от самата група на продукта

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

От Scooter_Nick: Мерна единица на продукта

Мнение от detelin » 11-11-2005 11:42

Въпрос: Може ли да конфигурирам друга мерна единица на продукт освен включените по подразбиране в списъка?
Отговор: Може. В shop.ini в секцията [Мерни единици], може да се конфигурират допълнителни такива или да се променят текущите.

Забележка: Ако в тази секция има ред, който не отговаря на формата в списъка с мерните единици в конфигурация на продукта, ще се появи празен ред.

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Re: Защо са ми различни .bat файлове

Мнение от scooter_nick » 17-11-2005 11:45

Въпрос: Защо при някои мрежи имам start.bat, start1.bat и пр.?
Отговор: Май се налага да проверя това, което щях да напиша. По-късно ще си редактирам поста.
Дойде време да коригирам тоя пост. Използването на различни .bat файлове се налага заради проверката за стартирана вече програма. Ако пуснем програмата на един компютър със start.bat, canopen захапва .exe-то и ако от друг компютър се опитам да пусна същия start.bat ще ми излезе съобщение, че програмата е вече стартирана. Тук много зависи каква среда за работа ползваме. При WinXp canopen не върши работа. При някои версии на DOS не може да се пусне canopen. Разбира се под DOS, нямаме нужда от canopen, защото не можем да пуснем програмата два пъти (именно от това предпазва canopen).
В обобщение - ако имате мрежа от 98-ци си направете start.bat, start1.bat, start2.bat и т.н., които да стартират съответно shop.exe, shop1.exe, shop2.exe и т.н.

Потребителски аватар
alex
Site Admin
Мнения: 1556
Регистриран: 02-11-2004 14:26
Име: Александър Димитров
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Недокументирани параметри

Мнение от alex » 10-01-2006 15:53

Недокументирани параметри към SHOP.EXE, някои от които помагат за отстраняване на Runtime Error 207. Параметрите отбелязани в квадратни скоби "[" и "]" пояснява, че те не са задължителни. Възможно е използването както на малки така и на главни букви.

SimpleFile_List
Извежда списъка с продуктите на екрана преди самото зареждане на програмата. Може да даде информация, кой продукт е с развалени данни. След всеки продукт се изборазяват точки, всяка от която показва сумата която се проверява. Поредния номер на точката отговаря описанието по долу.

SimpleFile_Fix xxxx [yy]
Нулира суми, цени и количества на продукт с пореден номер xxxx.
Параметъра yy не е задължителен и указва коя цена/сума по ред да бъде нулирана. Ако не е посочен този параметър се нулират всички цени и суми за дадения продукт.
0 или празно: всички цени, суми и количества;
1: Продажна цена;
2: Последна доставна цена;
3: Цена на едро;
4: Количество налично;
5: Миниално критично количество;
6: Максимално критично количество;
7: Сума налично;
8: Фактучно количество налично;
9: Фактурна продажна цена;
10: Фактурна доставна цена;
11: Цена за оферта и PocketShop;
12: Рандеман;

SimpleFile_Clear xxxx
Изтрива всички данни за продукт с номер xxxx и му дава име "* празен".

KlientFile_List
Извежда списъка с контргантите на екрана, аналогично с опцията SimpleFile_Fix. След всеки контрагент се изборазяват точки, всяка от която показва сумата която се проверява. Поредния номер на точката отговаря описанието по долу.

KlientFile_Fix xxxx [yy]
Нулира суми на контрагента с пореден номер xxxx.
Параметъра yy се избира от следните възможности:
0 или празно: всички суми;
1: Процент;
2: Начално сладо за платени продажби;
3: Начално салдо за платени доставки;
4: Крайно салдо продажби;

KlientFile_Clear xxxx
Изтрива всички данни за контрагента с номер xxxx и му дава име "* празен".

UserINI=xxxx
Задава името на локалния INI файла да бъде xxxx

NoVESA
Не проверява и не работи с VESA видео режими.
Изображение
Изображение
Изображение

Отговори